Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko oraz z korzyści płynących z recyklingu. Z tego też powodu, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, coraz chętniej oddają różnego rodzaju odpady na złom. Jednak nie każdy materiał nadaje się do tego celu. W tym artykule przyjrzymy się temu, co można oddać na złom, a czego nie.
Co przyjmą w punkcie skupu złomu?
Wszystkie metale można przetworzyć na nowe produkty, dlatego bez wahania można oddać je na złom. Do najbardziej popularnych należą:
- żelazo – rury, blachy, pręty, maszyny czy samochody;
- stal – konstrukcje stalowe, elementy stalowe z budynków lub pojazdów;
- miedź – kable elektryczne, rury, armatura sanitarna;
- aluminium – profile okienne i drzwiowe, blachy aluminiowe, opakowania;
- mosiądz – elementy ozdobne mebli, klamki drzwiowe czy armatura sanitarna;
- ołów – akumulatory samochodowe, elementy dachowe czy rury spustowe.
Warto pamiętać, że niektóre punkty skupu złomu Poznań mogą oferować wyższe ceny za metale kolorowe, takie jak miedź, aluminium i mosiądz. Jest to jednak uzależnione od indywidualnej oferty danego miejsca.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stare sprzęty elektroniczne zawierają cenne metale, które można oddać na złom. Przykłady takich urządzeń to komputery i laptopy, w tym części komputerowe, karty graficzne i procesory, również telewizory, sprzęt AGD, czyli pralki, suszarki, zmywarki i kuchenki mikrofalowe oraz akumulatory i baterie.
Co nie nadaje się na złom?
Chociaż większość metali można oddać na złomowisko, istnieją pewne wyjątki. Na złom nie można oddać takich produktów, jak szkło, plastik, papier i odpady organiczne. Chociaż te materiały nie nadają się do przetworzenia w punkcie skupu złomu w Poznaniu, można je oddać w punktach selektywnego zbierania odpadów. Dzięki temu zostaną one właściwie przetworzone i wykorzystane w recyklingu.
Oddając odpady na złom, warto pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawnych. Złomowiska muszą być zarejestrowane i posiadać odpowiednie pozwolenia, a osoby oddające odpady muszą posiadać dowody pochodzenia tych materiałów. W przypadku przedsiębiorców konieczne jest prowadzenie ewidencji odpadów oraz sporządzenie umowy z podmiotem prowadzącym złomowisko.