Śmierć to najbardziej przykre i przygnębiające wydarzenie, w obliczu którego staje człowiek. Doświadczenie śmierci kogoś bliskiego, członka rodziny, dobrego przyjaciela czy nawet znajomego jest ogromnym wstrząsem. Informacja o zgonie jest tą, której nikt nie chce usłyszeć. Jest ona również trudna do przekazywania. Bycie „posłańcem śmierci”, jak się określa osobę przekazującą wiadomość, jest również trudne. Jak zatem przekazać informację o śmierci bliskiej osoby, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować wstrząs psychiczny u odbiorcy?
Informacja o śmierci człowieka musi siłą rzeczy trafić do dużego grona osób. Należy do nich przede wszystkim rodzina. Nie zawsze bliscy mogą być obecni przy umierającej osobie i choćby w niewielkim stopniu móc się na ten fakt przygotować psychicznie. Informacja o śmierci bliskiej osoby jest najbardziej wstrząsająca, gdy zgon następuje nagle, szczególnie wskutek wypadku. W takiej sytuacji zawsze musi znaleźć się ktoś, kto poinformuje rodzinę i bliskich zmarłego.
Informacja o zgonie ze strony służb
Często w takiej sytuacji o śmierci informują służby, które są obecne na miejscu wypadku. Najczęściej rola ta przypada policji. Policja ma ustalony protokół na taką okoliczność, którego celem jest w możliwie jak najdelikatniejszy sposób przekazanie tych najgorszych wieści. Stróże prawa powinni ją przekazać w miarę możliwości osobiście, wcześniej zbierając informacje o rodzinie. Robią to zawsze we dwójkę. Po przekazaniu takiej informacji nie zostawiają osoby poinformowanej samej sobie. Muszą być też gotowi na udzielenie odpowiedzi na wiele pytań. Oczywiście, bywają też trudniejsze okoliczności, gdy nie można przekazać informacji osobiście. Wówczas wskazana jest jeszcze dalej posunięta ostrożność i delikatność.
O śmierci bliskiej osoby często informują lekarze. W tym przypadku również należy zrobić to możliwie jak najdelikatniej. Lekarze muszą być gotowi nie tylko na wyczerpujące informacje, ale również na negatywne reakcje bliskich, jako że śmierć następuje często wskutek niepowodzenia w procesie leczenia, np. nieudanej operacji czy innego zabiegu.
Jak bliscy powinni przekazać informację o śmierci w rodzinie?
Często powiadomienie o śmierci jest jednak rolą osoby bliskiej żałobnikom. Mogą to być członkowie rodziny, zarówno bliżsi, jak i dalsi, ale często ta rola przypada znajomym, przyjaciołom, a nawet sąsiadom. Niezależnie od stopnia pokrewieństwa czy zażyłości, przede wszystkim wskazana jest jak najdalej posunięta delikatność.
Na przekazanie informacji o tak tragicznym fakcie jak śmierć należy wybrać możliwie jak najbardziej ustronne miejsce, najlepiej maksymalnie komfortowe dla osoby, która dowie się o śmierci bliskiej osoby. Jest najlepiej, gdy wiadomość o zgonie osoby bliskiej zostanie przekazana osobiście. Wówczas jest szansa na wykazanie współczucia, co jest bardzo istotne dla odbiorcy informacji.
Osoby przekazujące informację o śmierci bliskiej osoby powinny być gotowe na udzielenie jak największej liczby faktów, a jednocześnie okazanie wsparcia. Nie jest to łatwe, ponieważ mało kto jest przygotowany nie tylko na otrzymanie informacji o zgonie kogoś bliskiego, ale również na przekazywanie takich informacji. W takiej sytuacji wskazana jest głęboka empatia i współczucie.
Osobami, które z racji wykonywanego zawodu, posiadają umiejętność rozmowy z osobami w żałobie, są najczęściej pracownicy zakładów pogrzebowych – takich, jak firma Kamińscy z Legnicy. W razie wątpliwości można zwrócić się do nich o pomoc, a z pewnością udzielą niezbędnych informacji, które pomogą w wypełnieniu tej trudnej misji.