Close

Ortodonta dla dzieci – kiedy warto skorzystać z jego usług?

leczenie ortodontyczne

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci, to podstawa dla utrzymania dobrego zdrowia nie tylko zębów, ale całego organizmu. Warto wiedzieć, że to nie tylko codzienne szczotkowanie powinno być brane pod uwagę przez rodzica, ale również weryfikacja tego czy zgryz dziecka rozwija się prawidłowo. Nieprawidłowy może stać się zarówno skutkiem, jak i przyczyną problemów ze zdrowiem naszej pociechy.

Zgryz u dzieci kształtuje się już na etapie życia płodowego. Mało kto wie, że może mieć na niego wpływ zła kondycja zdrowotna mamy. Jako świadomy rodzic nie powinno się bagatelizować jego wpływu na organizm malucha. Wizyta u ortodonty nie może być więc punktem na mapie odwiedzin specjalistów wówczas, kiedy pojawiają się problemy z uzębieniem. Warto zaplanować sobie ją jako profilaktykę i weryfikację tego, czy zgryz rozwija się w prawidłowy sposób.

Wizyta u ortodonty dla dzieci – kiedy należy się na nią zgłosić?

Pierwsza wizyta u ortodonty dziecięcego powinna odbyć się już po tym, jak u malucha zaczną pojawiać się zęby mleczne. Nie warto jest więc czekać na to, aż w jego uśmiechu pojawią się wszystkie stałe. I uwaga – pamiętajmy o tym, że na pierwszą wizytę należy zapisać dziecko zanim jeszcze skończy 7 lat.

Do objawów, które świadczą o problemach ze zgryzem można zaliczyć takie jak m.in.:

– zbyt szeroko rozstawione zęby lub stłoczone,
– stale otwarte usta lub oddychanie wyłącznie nimi,
– zgrzytanie zębami,
– niesymetryczne rysy twarzy dziecka,
– wada wymowy.

Ortodonta dziecięcy na NFZ

Warto wiedzieć to, że ortodonta dla dzieci na NFZ przyjmuje je bezpłatnie do ukończenia przez nie 12 roku życia. Ubezpieczenie obejmuje również kontrolę wyników po zakończonym leczeniu ortodontycznym do ukończenia 13 r.ż. O jakich dokładnie bezpłatnych usługach mowa? Dziecko może liczyć na ruchomy aparat (do 12 r.ż), jak również jego naprawę w razie potrzeby (do 13 r.ż.). Dwa razy w trakcie całego leczenia nie musimy ponosić kosztów za zdjęcie pantomograficzne. Jeśli otrzymamy skierowanie od ortodonty, to należy się dziecku kontrola wady zgryzu po zakończonym leczeniu.

Zapobieganie wadom zgryzu w praktyce

Należy wiedzieć, że wady zgryzu mogą pojawić się u dzieci zarówno ze względu na nieprawidłowe dbanie o uzębienie, jak również mogą być po prostu wadą wrodzoną. W ostatnim przypadku nie należy jednak załamywać rąk, a podjąć działania zmierzające ku im przeciwdziałaniu zarówno w wieku niemowlęcym, jak i poniemowlęcym oraz okresie późniejszym.

W przypadku pierwszego mowa m.in. o układaniu głowy i tułowia dziecka w odpowiedni sposób w trakcie karmienia i snu. Pamiętajmy o tym, że nie może być ona ułożona ani zbyt płasko, ani też zbyt wysoko. Z kolei i w wieku poniemowlęcym mowa np. o kontroli zachowania dziecka w trakcie połykania czy też oddychania. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://mcs-przychodnia.pl/.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top