Ze względu na globalizację i dużą swobodę poruszania się między granicami państw branża transportowa charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na usługi przewozowe. Jednak tak jak w przypadku każdej innej branży, klienci nie znajdą się sami. W takim razie gdzie i jak najlepiej znaleźć zlecenia transportowe?
Jak wygląda praca kierowcy tira?
Praca kierowcy samochodu ciężarowego to ciężki zawód, z pewnością nie dla każdego. Wymaga ona pewnych szczególnych predyspozycji, dobrego zdrowia fizycznego oraz odpowiedzialności.
Przede wszystkim kierowca tira spędza za kółkiem około 10 godzin dziennie. Przez ten czas pracuje w pełnym skupieniu. Kwestią zależną od pracodawcy i tras, jakie pokonuje kierowca, jest system pracy.
Nie zawsze, a raczej bardzo rzadko kierowca może wracać codziennie do domu. Najczęściej kierowcy pracują w systemach 5 dni w trasie, dwa w domu lub również dwa tygodnie w trasie z tygodniowym odpoczynkiem w domu.
Spedycja a przewoźnik – dwa różne pojęcia
Pojęcie te bardzo często kojarzone są jako wzajemne synonimy. W praktyce są to dwie odrębne definicje.
Spedycja to nic innego jak organizacja przewozu towarów z jednego miejsca w drugie. Przewoźnik natomiast to osoba fizyczna lub prawna, która świadczy usługi przewozu osób lub rzeczy. Tak więc podstawową różnicą pomiędzy tymi pojęciami jest sam przedmiot umowy.
Kontrakt przewozowy jest zobowiązaniem przewoźnika do przewozu osób lub rzeczy. Natomiast zadaniem spedytora jest organizacja samego przewozu, odbiór lub wysłanie przesyłki.
W przypadku spedytorów bardzo często przedmiotem umowy jest również szereg usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie przesyłki, wybór optymalnego środka transportu czy utrzymanie dokumentacji.
Czym właściwie jest zlecenie transportowe?
Zlecenie transportowe jest podstawowym i najważniejszym dokumentem określającym warunki współpracy pomiędzy zleceniodawcą a przewoźnikiem. Jest to więc umowa przewozu określająca i podsumowująca warunki współpracy pomiędzy stronami. Podstawowymi elementami, jakie musi zawierać zlecenie transportowe, są:
-
miejsce załadunku oraz rozładunku,
-
planowana data załadunku oraz rozładunku,
-
rodzaj ładunku,
-
fracht,
-
termin płatności za usługę.
Często umowa taka zawiera szereg dodatkowych informacji, takich jak kwestie związane z zabezpieczeniem ładunku lub karami umownymi za niedotrzymanie terminów.
Stałe zlecenia transportowe oferuje firma spedycyjna M&W Spedition. Tutaj można dowiedzieć się więcej na ten temat: https://www.mw-spedition.com/przewoznik/zlecenia-transportowe/.
Giełdy zleceń transportowych – charakterystyka
Giełdy transportowe to inaczej specjalne platformy służące do wymiany informacji pomiędzy przewoźnikami, spedytorami i indywidualnymi klientami.
Na takich platformach można pozyskać zlecenia transportowe zgodnie z wybranymi kryteriami. Niesie to sporo korzyści związanych z optymalizacją kosztową.
Podstawową zaletę giełd transportowych jest wysoka konkurencyjność oraz możliwość łatwiejszego dostępu do zleceń. Również proces zawarcia zlecenia i generowania niezbędnych dokumentów jest znacznie szybszy i prostszy.
Na tego typu platformach w prosty sposób wyszukać można zlecenia pasujące do wybranych kryteriów. To doskonały sposób na optymalizowanie pustych przebiegów i maksymalne wykorzystanie potencjału transportowego.
Tak jak w przypadku każdego rozwiązania korzystanie z giełd zleceń transportowych ma również swoje wady. Można natknąć się na nieuczciwych kontrahentów oraz nieco zaniżone stawki, co spowodowane jest wysoką konkurencją.
Na czym polega współpraca z firmą spedycyjną?
Współpraca przewoźnika ze spedytorem wygląda nieco inaczej, w zależności od kilku ważnych czynników, na przykład takich jak wielkość obu firm. Nie mniej jednak co do zasady spedytor pozyskuje zlecenia lub obsługuje stałych klientów z branży TSL.
W zależności od rodzaju ładunku i potrzeb klienta dobiera podwykonawcę z odpowiednim taborem. Kluczem do sukcesu takiej współpracy jest łatwa komunikacja i wymiana informacji pomiędzy przewoźnikiem, spedytorem i klientem.
Niestety bardzo często przewoźnicy mają złe doświadczenia ze współpracy z firmami spedycyjnymi i na długo się do nich zrażają. Wynika to przede wszystkim z nieodpowiedniego wyboru firmy lub braku kompetencji spedytora, który pełni bardzo ważną funkcję w całym procesie organizacji i współpracy.
Zleceń transportowych można więc szukać na własną rękę, korzystając z giełd zleceń transportowych lub rozpocząć współpracę z firmą spedycyjną. Oba warianty mają zarówno wady, jak i zalety. Wszystko zależy od indywidualnych czynników, takich jak zakres usług czy rodzaj taboru.