Close

Konsultacje urologiczne – kiedy warto z nich skorzystać?

konsultacja u urologa

Na wizytę w gabinecie urologicznym warto się umówić, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy związane z układem moczowym lub układem płciowym. Profilaktyka jest bardzo ważna i na szczęście widać coraz większe zainteresowanie wśród mężczyzn regularnymi badaniami lekarskimi. Duże znaczenie ma tu świadomość społeczna i propagowanie tematu w masowych środkach przekazu. Badania nie są bolesne, a obawy związane z intymną sferą nie powinny być przeszkodą w dbaniu o zdrowie.

W jakich sytuacjach powinniśmy udać się do urologa?

Szczególnie wtedy powinny nas zainteresować konsultacje urologiczne, jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu. Przede wszystkim w grę będą wchodziły częste wizyty w toalecie, które nasilają się w porze nocnej. Okoliczności, które powinny nas zaalarmować to trudności w rozpoczęciu mikcji, ból podczas mikcji, niekontrolowane oddawanie moczu lub zmiana w kolorze, lub zapachu moczu.

Trzeba też być wyczulonym na ból w dolnej części brzucha, pleców, okolicy lędźwiowej lub miednicy i na obecność krwi w moczu lub w wydzielinie z cewki moczowej. Poza tym na wizytę lekarską warto się umówić, jeżeli zauważamy jakiekolwiek problemy z erekcją. Konkretnie może chodzić o trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji lub będzie to bolesna erekcja.

Czy urolog zajmuje się także zmianami w wyglądzie genitaliów?

Zauważmy, że pacjenci czasami mają też problemy z oceną, do jakiego specjalisty się zwrócić. Szczególnie może to być kłopotliwe, jeżeli zauważamy jakieś zmiany w wyglądzie genitaliów. Wtedy nie za bardzo wiemy, czy udać się do dermatologa, czy też właśnie urologa. Jak najbardziej jednak wszelkie niepokojące zmiany w genitaliach, takie jak guzki, zgrubienia, zmiany w kolorze, owrzodzenia lub ból powinny być dla nas dzwonkiem alarmowym. Poza tym urolog to specjalista, który analizuje także obniżone libido, problemy z płodnością, ale również poinformuje nas, na czym polega wazektomia. Najważniejsze więc jest szybkie reagowanie, co szczególnie jest istotne w przypadku mężczyzn powyżej 50 roku życia. Te osoby powinny regularnie przechodzić badania w celu wczesnego wykrycia chorób prostaty.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top