RFID Navigator z systemem do ewakuacji to odpowiedź na potrzeby firm w zakresie automatyzacji systemów bezpieczeństwa. Obowiązek przeprowadzania próbnych ewakuacji nałożony jest na każdy zakład pracy, a od jej przebiegu zależy przygotowanie pracownika na ewentualne zagrożenie.
System nadzorowania ewakuacji RFID wykorzystuje między innymi identyfikatory osobowe RFID, czytniki RFID, bramki RFID czy czytniki mobilne. Wybrane elementy współgrają z oprogramowaniem i dostarczają informacji o tym: ile osób brało udział w ewakuacji, czy wszyscy pracownicy znajdują się w punkcie zbiórki, kogo brakuje i gdzie się znajduje.
,,RFID Navigator skraca czas i zmniejsza uciążliwość okresowych oraz obowiązkowych ćwiczeń ppoż. z ewakuacji zakładu. Daje szansę na lepsze przygotowanie pracowników na kryzysowe sytuacje, które może kiedyś zadecydować o ich życiu lub zdrowiu.” – Jacek Krywult, CEO RFID Polska
Na system składają się cztery podstawowe elementy, gwarantujące sprawne i skutecznie działanie
- Znaczniki osobowe dalekiego zasięgu — pozwalają na szybką identyfikację pracowników ponieważ każdy z nich wyposażony jest w swoją kartę albo inny rodzaj znacznika np. brelok. Znacznik odczytywany jest w kluczowych miejscach z zakładzie pracy np. na portierni i w miejscu zbiórki. Możliwe jest połączenie znacznika z już istniejącymi systemami dostępowymi, co jeszcze bardziej usprawnia pracę.
- Czytnik RFID UHF — odczytuje dane, które znajdują się na karcie identyfikacyjnej RFID. Wybór znacznika warunkuje to, na jaki czytnik RFID UHF powinniśmy się zdecydować.
- Oprogramowanie RFID Navigator z modułem Ewakuacja — serce całego systemu, to program otrzymuje i interpretuje dane zebrane przez czytnik RFID UHF. W panelu RFID Navigator osoba odpowiedzialna za ewakuację otrzyma informacje na temat pracowników. To dane o rzeczywistej liczbie osób znajdujących się w miejscu zbiórki, ale także o informacja, których brakuje.
- Instalacja — konieczny element, który zapewnia bezpieczne połączenie wyżej wymienionych elementów. Tylko sprawna instalacja i wdrożenie gwarantują prawidłowe uruchomienie systemu.
Wdrożenie systemu do nadzorowania ewakuacji konieczne jest w zakładach pracy, w których istnieje podwyższone ryzyko pożaru. Mogą to być na przykład: zakłady przetwórstwa drzewnego, fabryki mebli, farb czy lakierów. System pozwala zaoszczędzić czas pracowników spędzany na próbnych ewakuacjach i gwarantuje bezpieczny przebieg ewakuacji na wypadek zagrożenia. Ponadto, może być on poszerzony o kontrolę obecności pracowników w różnych strefach firmy.