Close

W czym może specjalizować się lekarz rehabilitacji?

rehabilitacja lekarz

Osoby po wypadkach czy przebyciu poważnych chorób nie zawsze mogą bez problemów wrócić do sprawności przed zdarzenia. W takich przypadkach zalecana jest rehabilitacja, która powinna być koordynowana przez specjalistów. Przeważnie realizuje się ją w specjalnych ośrodkach, czasem w szpitalu lub w domu pacjenta.

Rehabilitacja – kto ją zleca i nadzoruje?

Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza rodzinnego, chirurga czy ortopedę. Istnieje też specjalizacja taka jak lekarz rehabilitacji w Bydgoszczy – osoba pełniąca tę funkcję zajmuje się głównie terapią zmian w organizmie wymagających właśnie rehabilitacji. Lekarz zaleca konkretne ćwiczenia, zabiegi lub inną aktywność fizyczną. 

Lekarz rehabilitacji może zajmować się pacjentem podczas jego pobytu w placówce, przyjmować tradycyjnie w gabinecie lub odwiedzać w domu w ramach wizyt prywatnych. Po określonym czasie bada pacjenta i sprawdza, jakie są postępy odnośnie problemów zdrowotnych. Zadaniem tego lekarza jest też nadzorowanie przebiegu rehabilitacji i wnoszenie korekt w razie potrzeby.

Specjalizacja lekarza rehabilitacji

Nadzór nad rehabilitacją ma bardzo duże znaczenie, podobnie jak wydanie odpowiednich zaleceń. Niekiedy odbywa się rehabilitacja w domu pacjenta w Bydgoszczy. Można postąpić w ten sposób, jeśli pacjent nie chce lub nie może pozostać w placówce, a w domu będzie pod opieką rodziny. Przeważnie tę opcję wybiera się w lżejszych przypadkach.

Lekarz rehabilitacji powinien co pewien czas sprawdzać postępy pacjenta – w przypadku zabiegów i ćwiczeń wykonywanych w domu jest łatwiej o ewentualne zaniedbania i błędy. Niektórzy pacjenci bywają trudni i nie chcą uczestniczyć w rehabilitacji. Lekarz może zmienić zalecaną aktywność albo przydzielić pomocnika z placówki.

Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

W wyniku rehabilitacji można odbudować mięśnie, które zanikły podczas długiego pobytu w szpitalu lub doszło do ich uszkodzeń podczas wypadku. Zabiegi rehabilitacyjne mają też znaczenie w kwestii problemów z układem nerwowym. Niekiedy po chorobie czy wypadku osoba nie chodzi samodzielnie, a dzięki rehabilitacji wraca do pełnej sprawności.

Podsumowując, lekarze rehabilitacji specjalizują się w zabiegach umożliwiających przywrócenie wlaściwego funkcjonowania układu ruchu – kostnego, mięśniowego i w części nerwowego. Współpracują przy tym z innymi specjalistami. 

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top