Fundament jest podporą każdego budynku. To właśnie on odpowiada za trwałość konstrukcji oraz jej żywotność. Niektórym osobom ciężko jest zrozumieć fakt, że tak ogromne ilości materiału umieszcza się w ziemi płacąc za to przede wszystkim duże pieniądze.
Im dłużej zastanawiamy się jednak nad sensem kładzenia fundamentów, tym coraz ciekawsze wnioski wyciągamy. Element ten ma za zadanie głównie zapobiegać stopniowemu zapadaniu się całego budynku w głąb ziemi. Oczywiście, gdyby nie zastosowane fundamentu, to budynek od razu nie zapadłby się pod ziemię, ale zacząłby nierównomiernie osiadać, co powodowałoby pękanie w wielu miejscach. Oprócz samego położenia fundamentów, należy jeszcze je dobrze zaizolować. Wraz z firmą SUEZ wyjaśniamy, dlaczego czynności tej nie powinniśmy bagatelizować.
Co ma na celu izolacja fundamentów?
Niemalże cały obszar fundamentu utopiony jest w gruncie. Podłoże to kumuluje w sobie wiele wilgoci, szczególnie w okresie padającego deszczu lub topniejącego śniegu. Spora część wody wsiąka wtedy w ziemię, a wraz z nadchodzącym osuszeniem – paruje.
Wnioski nasuwają się więc same. Parująca do góry woda zrobi wszystko, aby ujrzeć światło dzienne niezależnie od tego, czy na jej drodze stoi nasz dom, czy też inny budynek. Zablokować może ją jedynie izolacja, która dzięki swoim właściwościom nie wpuszcza do siebie wody. Takim materiałem nie jest niestety beton czy żelbet, czyli elementy konstrukcji fundamentowej. Nasiąknięta wodą podstawa w dalszym ciągu zmierza w stronę naszego budynku doprowadzając tym samym wilgoć do jego ścian oraz w głąb pomieszczeń.
Przekraczająca normy wilgotność wewnątrz jednostki mieszkalnej to zły znak, wpływający nie tylko na wygląd ścian, ale również zagrażający zdrowiu domowników.
Rodzaje izolacji fundamentów
Aby fundament został dobrze zaizolowany, należy skorzystać z dwóch metod. Pierwszą z nich jest izolacja pionowa fundamentów. Polega ona na nakładaniu warstw izolacyjnych na pionowy obszar od zewnętrznej strony fundamentu. Firma SUEZ, posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej zaleca korzystanie z bitumicznych preparatów gruntujących. Są one świetną podstawą pod późniejsze zastosowanie pap termozgrzewalnych.
Kolejnym rodzajem izolacji fundamentów jest ta nakładana w sposób poziomy. W tym celu stosuje się z reguły grubowarstwowe powłoki bitumiczne oraz membrany hydroizolacyjne. Kładzie się je w sposób pionowy zarówno pod fundament, jak i na obszar pomiędzy nim, a ścianami budynku.
Dom starego typu – czy da się nałożyć izolację?
Obydwie metody izolacji są konieczne do wykonania, jeśli chcielibyśmy mieć spokój na lata. Co prawda, dla osób, które budowały swoje domy stosunkowo dawno i nie zastosowały się do dzisiejszych standardów, wciąż istnieje ratunek.
Nietrudno znaleźć firmy oferujące zabiegi wstawiania płyt izolacyjnych przy użyciu pił diamentowych. Jest to co prawda proces wprowadzający wiele bałaganu, jednak w przypadku pojawienia się wilgoci w domu wykonanie go jest niezbędne.
Zawsze lepiej jest zabezpieczyć się przed tym problemem na etapie budowy domu, nie sugerując się oszczędnościami.