Cięcie laserowe to proces, który pozwala na rozcinanie różnych materiałów (metalowych i niemetalowych). Jest on niezwykle dokładny, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, czym dokładnie się charakteryzuje oraz jakie ma zalety!
Gdzie zlecić cięcie laserowe?
Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, metoda ta staje się coraz bardziej popularna i ogólnodostępna. Proces ten oferuje wiele firm w Polsce. W zależności od potrzeby można więc znaleźć cięcie blach w Białystoku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i w każdym większym mieście.
Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego usługodawcy, najlepiej jest skorzystać z pomocy wyszukiwarki. Robiąc research warto też szukać podobnych fraz, wpisując np. „frezowanie cnc”, czy „cięcie blach”. To pozwoli na znalezienie odpowiedniej oferty.
Cięcie laserowe — na czym polega?
Proces cięcia laserowego polega na rozdzielaniu od siebie elementów dzięki zastosowaniu wiązki laserowej. Jest to jedna z metod rozcinania termicznego — wiązka lasera wnika w głąb materiału, rozgrzewa go i ucina.
Można więc powiedzieć, że technika ta polega po prostu na maksymalnym rozgrzaniu i roztopieniu materiału, który pod wpływem ciepła pęka, rozdzielając się na dwie części. Laser wykorzystywany do cięcia posiada bardzo wysoką gęstość energii, a jego wiązka jest cienka — zazwyczaj ma mniej niż 0,5 mm.
Zalety cięcia laserowego
Lasery wykorzystywane do procesu cięcia laserowego są niebywale drobiazgowe. To pozwala na wycinanie nawet najbardziej wyszukanych wzorów. Z ogromną precyzyjnością można nim wyciąć nawet geometryczne kształty.
Dodatkowo dzięki temu, że cięcie laserowe wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę, proces ten pozostawia niewielką ilość odpadów, które roztapiają się w trakcie cięcia.
To nowoczesna technologia, która precyzyjne ucina praktycznie każdy rodzaj materiałów — od papieru, przez drewno, aż po tkaniny (w tym skórę) i żywność. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i sukcesywnie zyskuje wiernych fanów.