Close

Jakie usługi oferuje psycholog? Kiedy się do niego udać?

pomoc psychologiczna

Psycholog jako osoba posiadająca wiedzę i doświadczenie w dziedzinie psychologii może zaoferować swoim klientom dostęp do pełnej gamy usług. Jakie z nich dostępne są w gabinetach i poradniach psychologicznych? W jakich sytuacjach warto zdecydować się na umówienie się na wizytę u psychologa?

Konsultacja psychologiczna

Najczęściej do psychologa udajemy się po to, gdy zmagamy się z problemem psychologicznym, z którym nie możemy poradzić sobie we własnym zakresie. W takim przypadku pomoc oferuje psycholog, który ma w tej dziedzinie większą praktykę i może dokładnie przyjrzeć się opisanej przez klienta sytuacji i jego problemom jako osoba z zewnątrz.

Podczas konsultacji psychologicznej psycholog może zatem określić sytuację klienta, wskazać możliwe wyjścia oraz zalecić dalsze postępowanie, na przykład skorzystanie z psychoterapii.

Do konsultacji w gabinecie psychologicznym nie trzeba specjalnie się przygotowywać, ale można zapisać na kartce najważniejsze kwestie, o które chcemy zapytać lub które chcemy skonsultować z psychologiem.

Wśród wskazań do konsultacji z psychologiem znajdują się między innymi:

  • złe samopoczucie psychiczne

  • zmiany nastrojów

  • agresywne zachowania

  • obwinianie się

  • brak poczucia własnej wartości

  • traumatyczne zdarzenia w życiu

  • trudności w nawiązywaniu relacji z innymi

  • problemy wychowawcze i szkolne w przypadku dzieci i młodzieży

  • brak porozumienia w związku w przypadku par

Diagnostyka psychologiczna

Psycholog może postawić diagnozę problem klienta, który się do niego zgłosić. Diagnostyka psychologiczna może dotyczyć zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

Na podstawie rozmowy z klientem na temat jego problemów psycholog może wtedy wskazać, co najprawdopodobniej jest ich przyczyną. W tym celu psycholodzy wykorzystują również specjalne narzędzia, na przykład jak testy psychologiczne standaryzowane.

Warto pamiętać o tym, że psycholog nie jest psychiatrą, czyli nie jest on lekarzem. Wobec tego nie ma on uprawnień do wystawienia pacjentowi diagnozy medycznej.

Gdy potrzebny jest psycholog w Poznaniu, również tam można skorzystać z kompleksowych usług w ramach diagnostyki psychologicznej.

Psychoterapia

Gdy psycholog zakończył studia podyplomowe w dziedzinie psychoterapii, może on również świadczyć tego typu usługi na rzecz swoich klientów.

Psychoterapia pozwala na rozwiązanie problemów związanych z psychiką, pozwala na łatwiejsze poradzenie sobie w trudnej sytuacji, pozwala na znalezienie spokoju.

W gabinetach psychologicznych można skorzystać z psychoterapii indywidualnej, grupowej, w tym także psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapii par oraz psychoterapii rodzinnej.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top