Close

Leczenie łupieżu pstrego

lupiez

Bez wątpienia każdy człowiek chce być zdrowy. Zdrowie to jeden z najważniejszych priorytetów w życiu człowieka. Jeżeli jesteśmy zdrowi to możemy normalnie funkcjonować, działać, jesteśmy pełni sił i energii. Jednak w momentach, gdy brakuje nam zdrowia nie czujemy się dobrze, nie możemy dawać z siebie maksimum i ciężko jest w pełni korzystać z życia oraz się z niego cieszyć. Jednak w przypadku jakiejkolwiek choroby nie ma co się poddawać, tylko szybko trzeba problem zwalczyć.

Wiele jest chorób, które może spotkać człowieka. Jedną z nich jest łupież pstry (pityriasis versicolor). Jest to zakażenie skóry spowodowane grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Malassezia. Choroba ta cechuje się występowaniem na ciele plam, które mogą mieć zabarwienie beżowe, białe, czerwone, a nawet brązowe. Dodatkowo skóra objęta zakażeniem ulega złuszczeniu i mocno swędzi. Choroba ta nie wygląda na ciele zbyt estetycznie i też nie jest zbyt przyjemna ze względu na świąd oraz łuszczenie skóry. Łupież pstry najczęściej obejmuje skórę głowy, tułowia, klatki piersiowej oraz szyi.

Łupież pstry leczenie

kosmetyki

Leczenie tego zakażenia z reguły jest dość długie i czasem mało skuteczne. Choroba ta niestety ma tendencję do nawrotów. Do leczenia najczęściej wykorzystuje się miejscowo działające specyfiki, które zawierają aerozole takie jak:

  • ketokonazol – to syntetyczny lek przeciwgrzybiczy, jest to pochodna imidazolu o szerokim spektrum działania. Hamuje biosyntezę ergosterolu w błonie komórkowej grzyba, co powoduje zmianę jej przepuszczalności i śmierć komórki.
  • flukonazol – jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy leków azolowych, jest pochodną triazolu. Również zaburza biosyntezę ergosterolu.
  • itrakonazol – lek przeciwgrzybiczy, pochodna triazolu. Działa podobnie jak powyższe substancje.

W czasie leczenia ważne jest również stosowanie leków przeciwgrzybiczych na skórę głowy, która jest owłosiona. Dobrym lekiem będzie szampon z ketokonazolem lub z cyklopiroksem. W razie potrzeby, jeżeli zmiany skórne są rozległe i zaawansowane, lekarz może przepisać leki przeciwgrzybiczne do przyjmowania doustnego.

Łupież pstry jak leczyć – czym wspomagać leczenie?

Leczenie łupieżu pstrego można wspomagać różnymi specyfikami typu maści. Łupież pstry leki bez recepty są często dostępne w aptekach. Maści takie często oparte są na naturalnych składnikach aktywnych, dzięki czemu nasza skóra nie zareaguje negatywnie na te preparaty. Oczywiście, jak w przypadku każdego leku, należy uważać na przeciwwskazania. Maści takie można stosować na przykład, gdy zauważymy pierwsze objawy łupieżu pstrego i gdy czekamy na wizytę u lekarza. Może się okazać, że lekarz nadal poleci nam stosowanie takiej maści.

Zobacz też: Dobry szampon na łupież pstry – czytaj w interia.pl

Łupież pstry czym leczyć dodatkowo?

Leki na łupież pstry są różne. Leczenie łupieżu pstrego można wspomagać także ziołami. Można stosować zioła, które ograniczają łojotok i przetłuszczanie skóry, które są pożywką dla grzybów powodujących chorobę. Dobrym pomysłem może być stosowanie szamponu z dziegciem, który ograniczy łojotok. Dobry jest również ocet jabłkowy, który ma właściwości grzybobójcze. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi z kolei zainfekowane miejsca. Warto także zastosować kurkumę oraz cynamon, które mają właściwości grzybobójcze.

Podsumowanie

Łupież pstry jest nieprzyjemną chorobą, którą wywołują grzyby. Za wszelką cenę trzeba ten problem wykryć jak najwcześniej po to, aby móc się go szybko pozbyć. Im wcześniej zauważymy objawy i zastosujemy odpowiednią terapię, tym szybciej nasza skóra wróci do normalnego stanu. Warto pamiętać, że przed użyciem jakiegokolwiek leku warto, dla własnego bezpieczeństwa, skorzystać z konsultacji lekarza lub farmaceuty.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top