Close

Mikrofalowe czujniki ruchu – jak działają i gdzie są stosowane?

czujniki ruchu

Czujniki ruchu używane są w różnych obszarach przemysłu, ale również spotykane są w gospodarstwach domowych. Co warto wiedzieć na temat czujników ruchu wykorzystujących mikrofale, czyli czujników mikrofalowych?

Czym są czujniki ruchu mikrofalowe?

Do czujników ruchu zaliczane są różne rodzaje produktów. Wśród nich wyróżnia się także czujniki ruchu mikrofalowe.

Charakteryzują się one wykrywaniem ruchu z wykorzystaniem mikrofal, które odbijają się od otoczenia i następnie trafiają do czujnika. Może on wtedy zmierzyć czas powrotu odbijanej fali i w przypadku jego skrócenia wykryć, że w otoczeniu znajduje się osoba czy przedmiot.

Również czujniki ruchu mikrofalowe określane są mianem czujników Dopplera, ponieważ wykorzystują one ten efekt.

Jakie są zalety i wady czujników mikrofalowych?

Mikrofalowe czujniki ruchu związane są z wieloma zaletami, dlatego też obecnie są one spotykane bardzo często. Warto jednak wskazać, że na tle innych czujników ruchu mają one również pewne wady.

Przede wszystkim czujniki ruchu mikrofalowe charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym na temperatury, deszcz, śnieg, pyły. To powoduje, że mogą być one również używane na zewnątrz i w trudnych warunkach.

Również mikrofalowy czujnik ruchu wyróżnia się wysoką precyzją i może być on zaprogramowany w taki sposób, by był on dokładny również na terenach otwartych. Redukuje to wtedy ryzyko pojawiania się fałszywych alarmów.

Do minusów czujników mikrofalowych zaliczane są głównie konieczności stałego podłączenia do instalacji elektrycznej, co przekłada się na koszty jego eksploatacji. Nie wykrywają one również bardzo szybkich ruchów.

Gdzie używane są czujniki ruchu mikrofalowe?

Mikrofalowe czujniki ruchu mają bardzo szerokie zastosowanie. Kiedy są one używane najczęściej?

Przede wszystkim czujniki ruchu mikrofalowe stosowane są w przemyśle, między innymi stosowane są jako elementy linii produkcyjnych. Pozwalają one również na prowadzenie różnych typów pomiarów we współpracy z miernikami.

Wykorzystywane są w systemach bezpieczeństwa, głównie w systemach antywłamaniowych. W przypadku wykrycia obecności czujniki ruchu mikrofalowe przekazują wtedy informacje do centrali alarmowej, która wszczyna alarm i może również poinformować odpowiednie służby oraz właściciela o wykryciu obecności.

Dodatkowo czujniki ruchu mikrofalowe mogą być stosowane w celu wykrywania ruchu na klatkach schodowych, korytarzach oraz wykrywania otwarcia okien, drzwi.

Czujniki te pozwalają również na prowadzenie pomiaru prędkości, na przykład mierzą one ruch pojazdów.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top