Close

Badanie geotechniczne – w jakim celu się je przeprowadza?

Laboratoryjne badania geotechniczne wykonywane są przez geologów i inżynierów geotechniki, aby uzyskać informacje o właściwościach fizycznych gruntu lub skał. Te mogą być przydatne przede wszystkim wtedy, gdy zamierza się rozpocząć budowę domu na nowo zakupionej działce.

Czym są badania geotechniczne?

Z praktycznego punktu widzenia, badania trójosiowe geotechniczne polegają na zbieraniu informacji o właściwościach fizycznych gleb oraz skał, które składają się na dany grunt. Informacje tego typu uzyskiwane są dzięki odpowiedniej metodologii badań. Wykorzystuje się w niej między innymi specjalne odwierty, dzięki którym pozyskiwany jest materiał badawczy.

Badania geotechniczne wykonywane są od dawna. Jednak obecnie działające w naszym kraju laboratoria wykonujące tego rodzaju analizy, oferują możliwość otrzymania znacznie dokładniejszych wyników niż jeszcze kilka lat temu. Co ważne, zamawiający raport, otrzyma go również znacznie szybciej niż jeszcze kilka lat temu – wszystko dzięki nowoczesnej technice, która jest coraz mocniej obecna w świecie geologii.

Kiedy warto przeprowadzić badanie geotechniczne?

Spoglądając jedynie z prawnego punktu widzenia, wykonywanie badań geotechnicznych nie jest w ogóle obowiązkowe. Obowiązujące w Polsce przepisy nie narzucają takiego obowiązku na właścicieli działek lub osoby, które zamierzają budować dom jednorodzinny. Jak jednak przekonują eksperci, warto skorzystać z tego rodzaju badań.

Dzięki takiej analizie, właściciel działki jest w stanie odkryć, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. To ważne, szczególnie wtedy, kiedy zamierza się budować dom. Brak rzetelnie wykonanego badania, może sprawić, że fundamenty po pewnym czasie zaczną pękać, a sam dom osiadać.

Tego rodzaju przypadków – a także wielu innych zdarzeń – można uniknąć, dołączając do projektu budowlanego kompletną dokumentację na temat właściwości geotechnicznych gleby. Taki raport można uzyskać w niemal każdym laboratorium geotechnicznym.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top