Close

Bramy wjazdowe z automatem – czym się charakteryzują?

napęd

Bramy automatyczne stanowią alternatywę dla tradycyjnych modeli i można z powodzeniem stwierdzić, że z roku na rok zyskują na popularności. Inwestorzy doceniają w nich m.in. łatwość w otwieraniu bez użycia siły, jak również ich stosunkowo lekką konstrukcję. Zanim jednak podejmiemy decyzję zakupową, warto bliżej przyjrzeć się zastosowanej w nich automatyce. Jakie czynniki brać uwagę aby mieć pewność, że wybraliśmy model zarówno funkcjonalny, jak i trwały? Podpowiadamy.

Napędy do bram automatycznych

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla portfela jest postawienie na bramy automatyczne, które wyposażono już w napęd. Bardzo ważne jest bowiem to, aby siłowniki do bram były w pełni kompatybilne z danym modelem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić napęd do bramy, którą już posiadamy, jednak należy liczyć się z tym, że dostosowanie go do niej może okazać się nie lada wyzwaniem. Ponadto na pewno poniesiemy wyższe koszty niż w przypadku zakupu gotowego zestawu. Nie bez znaczenia w montażu automatyki są również wymiary naszego garażu. W praktyce oznacza to, że mogą sobie na nią pozwolić posiadacze takiego o odpowiedniej głębokości, jak również wysokości nadproża – 30-35 cm dla zamontowania głowicy napędu.

Siłowniki w bramach automatycznych

Siłowniki do bram automatycznych można z powodzeniem określić jako najważniejszy element całego mechanizmu. Bardzo istotne jest więc to, aby w pełni dopasować je do ciężaru danego modelu. Nie bez znaczenia pozostaje także częstotliwość użytkowania bramy – jej otwierania, jak również zamykania. Warto wiedzieć, że mimo iż siłowniki są zasilane energią elektryczną, to odpowiednio dobrane nie będą zużywać jej zbyt wiele. Jeśli postawimy na rozwiązania od dobrych producentów, nie musimy się obawiać się o rosnące rachunki za prąd.

Oczywiście każdy inwestor życzy sobie, aby jego brama otwierała się możliwie jak najszybciej. Aby tak się stało, musimy zdać sobie sprawę z tego, że będzie się to wiązało z wyższymi kosztami siłownika. Im lepszy parametr, który ma na to istotny wpływ, tym jego cena analogicznie będzie wyższa.

Bramy automatyczne na pilota

Szukając wygodnych w użytkowaniu rozwiązań, warto zdecydować się na zakup bramy sterowanej pilotem. O ile jej cena jest wyższa, o tyle komfort jaki zapewnia w mocnym stopniu ją rekompensuje. Ważne jest to, że obecnie stosowana w nich technologia daje nam dużo możliwości, wpisując się w indywidualne potrzeby. Do wyboru mamy między innymi piloty, które są sterowane z wykorzystaniem częstotliwości fal radiowych. Decydując się na nie, możemy liczyć na szybkie uruchomienie mechanizmu bramy. Na rynku dostępne są także rozwiązania, które umożliwiają nam sprawdzenie zamknięcia skrzydła bez wychodzenia z domu. Wystarczy kliknąć jeden guzik na nadajniku, a po kolorze diody LED można określić, w jakim położeniu znajduje się brama. Można także zainstalować przycisk sterowania bramą w samochodzie, co stanowi wygodną opcję w przypadku, gdy zapomnieliśmy wziąć ze sobą pilota.

Bramy automatyczne i ich systemy bezpieczeństwa

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze bramy automatycznej, jest zastosowany w niej system bezpieczeństwa. Chcemy przecież uniknąć sytuacji, w której brama zamyka się na samochodzie, co grozi uszkodzeniem zarówno jej automatyki, jak i naszego pojazdu. Sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się montaż bramy z fotokomórką, która w momencie zagrożenia zablokuje skrzydło. Taki napęd nie należy do najtańszych, jednak można samodzielnie go regulować i ustawiać położenia krańcowe bramy. Co ważne, model automatyczny można wyposażyć w moduł delikatnego startu i zamykania bramy, co pozwala zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. Przy otwieraniu mechanizm działa wolno, później się rozpędza, by przy domykaniu skrzydła znów zwolnić.

Co w przypadku, gdy padnie zasilanie elektryczne i automatyka do bram przestanie działać? Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu w garażu dobudowanym do domu specjalnej linki, która pozwala ręcznie sterować bramą, gdy siłowniki odmówią posłuszeństwa. Jeżeli nasz samochód parkujemy w garażu wolnostojącym, linka powinna znaleźć się tuż przy klamce i zostać zabezpieczona zamkiem, dzięki czemu osoby niepożądane nie dostaną się do środka.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top