Close

Co to są szybkozłącza hydrauliczne?

szybkozlacza hydrauliczne

Zapewnienie szczelnego połączenia pomiędzy elementami instalacji hydraulicznej wymaga użycia specjalnego rodzaju łącznika, który scala ze sobą przewody hydrauliczne. Taką funkcję pełni szybkozłączka hydrauliczna. To element składający się z dwóch części, z gniazda i wtyku nazywanego króćcem. Oba elementy są ze sobą kompatybilne i pozwalają na szybkie łącznie, rozpinanie i zmianę połączeń hydraulicznych, zgodnie z potrzebami użytkownika. Takie rozwiązania stosuje się m.in. w ciągnikach rolniczych.

Jak działa szybkozłączka hydrauliczna?

Składające się z dwóch części złącze pozwala spiąć ze sobą różne urządzenia wyposażone w przewody hydrauliczne. Dla przykładu do ciągnika rolniczego wyposażonego w instalację hydrauliczną szybkozłącze hydrauliczne pozwala podpiąć przyczepę z podnośnikiem hydraulicznym. Dzięki temu przyczepa korzysta z hydrauliki ciągnika. Sposób działania szybkozłączy hydraulicznych jest bardzo prosty. Do jednego przewodu hydraulicznego podłącza się szybkozłącze w formie gniazda, a do drugiego, kompatybilny z nim króciec. Następnie wystarczy wpiąć króciec w gniazdo i gotowe. Takie połączenie jest szczelne i trwałe, ale proste do rozłączenia.

Rodzaje szybkozłączy stosowanych w hydraulice

Ze względu na rodzaj użytego materiału można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje szybkozłączy hydraulicznych. Są to szybkozłącza wykonane z odpornej na rdzewienie stali ocynkowanej, stali nierdzewnej i mosiężne. Każdy rodzaj szybkozłącza charakteryzuje się wysokim poziomem odporności na korozję, co jest niezwykle ważne w przypadku pojazdów wyposażonych w układy hydrauliczne. Oczywiście szybkozłącza hydrauliczne stosowane są również w przemyśle, do obsługi maszyn i urządzeń wyposażonych w układy hydrauliczne. Dzięki zastosowaniu nierdzewnych materiałów takie połączenia są trwalsze, a tym samym szczelniejsze.

Gdzie stosuje się szybkozłącza hydrauliczne?

Podstawowym zastosowaniem dla szybkozłączy hydraulicznych jest łączenie przewodów transportujących olej z układem hydraulicznym zainstalowanym w pojeździe, maszynie lub urządzeniu. Szybkozłączki stosowane są m.in. w przyczepach z podnośnikiem, w łyżkach skarpowych, pługach obrotowych i wielu innych maszynach, w tym przede wszystkim w maszynach rolniczych. Pozwalają na szybkie podłączenie układu hydraulicznego ciągnika do hydrauliki, w jaką wyposażony jest rolniczy osprzęt. Szybkozłącza hydrauliczne stosuje się zatem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego rozłączania lub zmiany połączeń w wielofunkcyjnych układach hydraulicznych.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top