Kredyt najczęściej zaciągany jest w momencie w którym jednostki mnie stać na zapłatę z bieżących środków finansowych za dany przedmiot. Najczęściej kredyt bramy jest na kupno nieruchomości, kupno samochodu, remont czy inne niezbędne wydatki. Zaciągając kredyt należy pamiętać iż co miesiąc trzeba go regularnie spłacać.
Zdolność kredytowa
Starając się o kredyt musisz posiadać zdolność kredytową. Bank sprawdza twoją zdolność kredytową aby przekonać się czy będziesz co miesiąc w stanie obsługiwać swój kredyt. Bank bierze pod uwagę wysokość twojego dochodu a także ilość pieniędzy którą co miesiąc musisz wydawać na wydatki stałe.
To bardzo ważna informacja dla banku która mówi czy będziesz w stanie regularnie obsługiwać swój kredyt ale również dla ciebie.
Zawartość umowy kredytowej
W umowie kredytowej powinny znaleźć się niezbędne informacje, które precyzyjnie określają:
- strony umowy
- kwotę kredytu
- walutę kredytu
- okres kredytowania
- terminy spłaty kredytu
- wysokość prowizji i oprocentowania
- zasady spłaty kredytu
- i inne
Umowa kredytowa powinna zostać spisana na piśmie.
Rodzaje kredytu
Wśród kredytów, wyróżnić można, kredyty konsumenckie – kredyt studencki, kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy oraz kredyty mieszkaniowe – kredyty hipoteczne lub kredyty o zabezpieczeniu innym niż hipoteka.
Dodatkowo, wyróżnić można kredyty dla firm. Kredyt obrotowy, który może zostać przeznaczony na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Kredyt inwestycyjny – jego cel to finansowanie realizowanych przedsięwzięć.
Pozew Wibor
Starając się o kredyt powinieneś wiedzieć czym jest Wibor. Wpływa on na życie wielu Polaków którzy posiadają kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Jedna z lepszych kancelarii w Polsce jako pierwsza złożyła pozew wibor.
Jeżeli zastanawiasz się czy twój kredyt również kwalifikuje się do złożenia pozwu to skontaktuj się ze specjalistą. Ekspert dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową i inne dokumenty związane z twoim kredytem. Po dogłębnej analizie przedstawi ci wszystkie możliwości które można wykonać w twojej sytuacji.
Funkcje kredytu
Czy wiesz, że kredyt pełni różne funkcje? Jedną z nich jest funkcja emisyjna, której celem jest wprowadzanie pieniędzy do obiegu gospodarczego. Zadaniem funkcji stymulacyjnej jest pobudzanie rozwoju poszczególnych systemów gospodarczych państwa.
Funkcja dochodowa ma za zadanie rozwój produkcji i otrzymywanie zysków. Zaś zadaniem funkcji restrukturyzacyjnej jest wpływ na zmiany strukturalne i własnościowe w obrocie gospodarczym.
Cechy kredytu
Wyróżnić można również cechy kredytu takie jak odpłatność, celowość, zwrotność, terminowość spłat czy zabezpieczenie. Należy pamiętać, że każda z nich mówi o czymś innym.
Cechy te powinny zostać zapisane w umowie kredytowej. Celowość oznacza finansowanie z pożyczonych środków określonego celu. Odpłatność mówi zaś o tym, że kredyt posiada prowizję.
Definicja kredytu
Starając się o kredyt powinniśmy znać jego definicję. Według definicji kredyt to zobowiązanie które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy. Jest ono udzielane na określony w umowie kredytowej czas, na określoną kwotę oraz na określonych warunkach.
Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy i regularnej oraz stałej obsługi kredytu. Decydując się na zaciągnięcie kredytu należy pamiętać iż jest to zobowiązanie które będzie obejmować nas przez wiele lat. Należy więc dokładnie przemyśleć i podjąć tą decyzję w sposób świadomy. Jeżeli nie jesteś pewien warto jest zwrócić się o pomoc do specjalisty.