Close

Czym jest metaloplastyka?

metoplastyka

Metaloplastyka jest sztuką, która obejmuje wyrób artystycznych przedmiotów z metalu. Jest to rzemiosło, które trudniej uprawiać w domu niż sutasz czy makramę. Na ogół wymaga zainwestowania więcej czasu i pieniędzy w urządzenie warsztatu i opanowanie podstaw. Dlatego też jest to dość rzadkie hobby. Najczęściej osoby, które zajmują się metaloplastyką, traktują to rzemiosło poważniej. Czym jest ona w praktyce? Podpowiadamy.

Metaloplastyka – czym jest?

Metaloplastyka w Łodzi jest dziedziną opisującą tworzenie dekoracji i artystycznych przedmiotów z użyciem metalu. Jej produktami mogą być przedmioty codziennego użytku takie jak lampy, świeczniki, popielniczki, szyldy i ogrodzenia. Do wyrobów metaloplastycznych zaliczymy też tradycyjne dekoracje, czyli rzeźby, płaskorzeźby i oczywiście biżuterię. Co ciekawe, niektóre definicje uważają metaloplastykę za sztukę obrabiania metali na zimno, co możemy nazwać też ślusarstwem artystycznym.

Jednakże w szerszym pojęciu metaloplastyka obejmuje gorącą obróbkę metalu, w tym jubilerstwo, kowalstwo artystyczne i wiele innych odłamów znanych od setek lat. Należy do nich kucie, wyginanie, cięcie, prostowanie, wytłaczanie, wyklepywanie, piłowanie, wiercenie, lutowanie, kowalstwo, ślusarstwo i odlewnictwo.

Jak zacząć tworzyć biżuterię i meble industrialne przy wykorzystaniu metaloplastyki?

Każdy, kto chce tworzyć biżuterię z surowego metalu, najpierw musi zainwestować w podstawowe narzędzia. Warto też poszukać podstawowego kursu, aby nauczyć się nie tylko posługiwania narzędziami, ale przede wszystkim zasad bezpieczeństwa.

Przydadzą nami się trzy rodzaje lutu: miękki, średni i twardy. Dostępne są w drutach i arkuszach. Większość twórców biżuterii preferuje arkusze, gdyż w ten sposób możesz dociąć lut do własnych potrzeb. Kolejnym potrzebnym elementem jest topnik, który ułatwia przyklejanie lutu i zapobiega jego utlenianiu. Nakłada się go małym pędzlem, wystarczy kupić tani, malutki pędzelek. Aby tworzyć z kolei meble industrialne w Łodzi, potrzebne będą także imadła i miary, aby odpowiednio odmierzać kawałki drewna.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top