Close

Kiedy w wózku widłowym należy wymienić filtr powietrza? 

wozek widlowy

Wózki widłowe są niezwykle pomocne w codziennej pracy na magazynach, hurtowniach czy zakładach produkcyjnych. Jednak, aby zachować ich niezawodność i wydajność, konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz wymiany części eksploatacyjnych, takich jak np. filtr powietrza do wózka widłowego. Właściwe utrzymanie tych podzespołów wpływa na dłuższą żywotność silnika oraz oszczędność paliwa.

Częstotliwość wymiany filtra powietrza 

Filtr powietrza do wózka widłowego ma za zadanie oczyszczać powietrze zanim trafi ono do komory spalania silnika. W praktyce oznacza to, że przeciwdziała przedostawaniu się pyłu, zanieczyszczeń i innych cząstek do wspomnianego silnika. Częstotliwość wymiany filtra może różnić się w zależności od modelu i producenta wózka widłowego, jednak przeciętnie wynosi ona od 250 do 500 godzin pracy pojazdu. Dla przykładu, filtr powietrza do wózka widłowego Toyota wymieniany jest co około 250 godzin pracy.

Objawy potrzeby wymiany filtra 

Warto śledzić objawy wskazujące na konieczność wymiany filtra powietrza, gdyż bywają sytuacje, kiedy wymiana powinna nastąpić wcześniej niż wynika to z zaleceń producenta. Do takich objawów zalicza się np. spadek mocy silnika, wzrost zużycia paliwa czy problemy z odpalaniem wózka widłowego. Wszystkie te symptomy mogą sugerować, że filtr powietrza jest zanieczyszczony i wymaga wymiany.

Jak prawidłowo wybrać filtr? 

Wybierając filtr powietrza do wózka widłowego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, ważne jest, aby wybrać filtr dedykowany do danego modelu wózka widłowego – informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Po drugie, warto postawić na markowe produkty renomowanych producentów, takich jak np. filtry do wózków widłowych Toyota, które gwarantują wysoką jakość i niezawodność działania.

Czy warto inwestować w filtr wysokiej jakości?

 Chociaż filtry powietrza do wózków widłowych nie należą do najdroższych części eksploatacyjnych, warto jednak inwestować w te o wysokiej jakości. Tanie podróbki mogą okazać się złudną oszczędnością, gdyż szybciej się zużywają i nie zapewniają odpowiedniej ochrony silnika. Dobrze dobrany i wysokiej jakości filtr powietrza do wózka widłowego może znacząco przedłużyć żywotność silnika oraz pozytywnie wpłynąć na oszczędność paliwa.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top