Close

Mieszanka traw łąkowych – na jaką glebę będzie odpowiednia?

mieszanka traw

Łąki to obszary przeważnie porośnięte trawą, rozległe, kojarzące się z pastwiskami czy nieużytkami. Zdarzają się zarówno „zdziczałe” łąki, które są wprawdzie co pewien czas koszone, ale nikt nie kontroluje, co tam rośnie, jak i te uporządkowane, zasiane określonymi rodzajami traw. 

Mieszanka traw łąkowych – jaka będzie najlepsza?

Na terenach naturalnie przekształcanych w łąkę obserwuje się intensywny wzrost roślin, którym odpowiada dany rodzaj gleby. Gdy jednak prace zaczyna się od podstaw, mieszanka traw łąkowych do wysiewu musi zostać dobrana przez kupującego. Należy uwzględnić wymagania glebowe trawy, przy czym większość mieszanek jest pod tym względem ujednolicona.

Niektóre łąki zakłada się na bardzo bogatych glebach, ale są też takie, które od początku są podmokłe i trudne. W każdym przypadku warto podjąć się określenia rodzaju gleby, by jak najlepiej dopasować gatunki traw. Mieszanki traw łąkowych uwzględniają zawsze kilka gatunków, co pozwala uzyskać dość jednolity wysiew i zachowanie prawidłowej struktury łąki.

Trawy gazonowe – czy to dobry wybór na łąkę?

Jednymi z często sprzedawanych traw są tzw. gazonowe, wolnorosnące. Z uwagi na ładny wygląd i dobry wzrost mimo niesprzyjających warunków (intensywne użytkowanie), trawa gazonowa jest obecnie coraz bardziej popularna. Nie jest ona jednak dobrym wyborem do tworzenia łąk, bo rośnie zbyt wolno i nie zapewnia wymaganej różnorodności na takich terenach.

Zamiast traw gazonowych lepiej sprawdzą się specjalistyczne mieszanki traw do wysiewu na łące, np. na glebach o dużej mineralizacji czy obszarach podmokłych. Nasiona można dobrać też, biorąc pod uwagę przyszłe „losy” łąki. Jeśli na tym terenie ma być prowadzona uprawa za jakiś czas, należy celować w trawy szybkorosnące, które będzie można regularnie kosić.

Mieszanki traw łąkowych – gdzie kupić?

Dobre efekty wysiewu uzyska się po zakupie odpowiednio skomponowanych mieszanek nasion traw. Należy kupować je w zaufanych miejscach, bo przeważnie np. sklepy ogrodnicze, stacjonarne lub internetowe, dysponują dużo szerszym asortymentem i mieszanki nasion traw są wysokiej jakości.

Podsumowując, na terenie łąki można wysiewać różne gatunki traw w zależności od tego, jaka jest w danym miejscu gleba. Biorąc to pod uwagę uzyskuje się najlepsze efekty w dość krótkim czasie.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top