Close

Praca w domu – jak dbać o swój komfort

praca w domu

Na prace zdalną decyduje się coraz więcej osób. To ma być rozwiązanie pozwalające na większą wydajność, wygodę i oszczędność czasu. Jednak mimo tego, że pracowanie w domu lub w dowolnym miejscu ma wiele zalet, to niestety trzeba się liczyć z tym, że to również wady. Taka praca po pewnym czasie może negatywnie wpływać na samopoczucie, komfort i zdrowie. Jak w takim razie zadbać o dobre samopoczucie i wygodę w pracy zdalnej? Tego dowiesz się razem z nami!

Stałe godziny pracy – czy to dobry pomysł?

Zorganizowanie sobie czasu przy systemie pracy zdalnej jest bardzo ważne. Wiele osób próbuje pracować w najbardziej dogodnych dla siebie godzinach w ciągu dnia. Przez to praca może być wykonywana każdego dnia w innych godzinach. To oczywiście bardzo komfortowe rozwiązanie, ale przy takim systemie pracy trudno o skupienie. Pracując każdego dnia w innych godzinach łatwo się rozproszyć i zniechęcić do wykonywania obowiązków. Najlepiej zdecydować się na stałe godziny i to w godzinach porannych, gdy mózg pracuje na najwyższych obrotach. Niestety problem z organizacją czasu mogą mieć kobiety, które podczas pracy muszą zajmować się dziećmi. W takich sytuacjach najlepiej decydować się na wykonywanie obowiązków w momencie, kiedy dzieci zajęte są zabawą lub śpią.

Pozycja przy biurku – jak zadbać, by była prawidłowa?

Praca w domu to zazwyczaj praca przed biurkiem w pozycji siedzącej. Po kilku godzinach pracy siedzącej pojawić się może dyskomfort, ból karku i w dolnej części pleców. Warto wybrać dla siebie wygodny fotel z profilowanym oparciem, które można odchylać pod różnym kątem. W ten sposób można zadbać o prawidłową pozycję. Dodatkowo warto zadbać o to, by dłonie były ułożone na podłokietnikach i podkładkach na biurko. Dzięki temu można zadbać o to, by nadgarstki nie były obciążone, a pod koniec dnia nie pojawił się dyskomfort w tym obrębie.

Przerwy w pracy zdalnej – czy to w ogóle możliwe?

Pracując zdalnie trzeba pamiętać o przerwach. Trudno jest oderwać się od pracy, ponieważ zazwyczaj chce się zrobić wszystko jak najszybciej, by wrócić do rodziny i móc spędzić czas z bliskimi. Jednak przerwy są niezbędne dla zdrowia całego ciała, a przede wszystkim oczu.

Przerwa może trwać od pięciu do piętnastu minut. W jej czasie lepiej nie korzystać z telefonu lub nie oglądać telewizji. Niech to będzie czas spędzony na zewnątrz, z kawą lub ulubioną książką.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top