Close

Higieniczne sprzątanie – co zrobić, by Twój dom lśnił czystością?

sprzatanie domu

Dla większości z nas sprzątanie domu to wymagająca i nielubiana czynność. Chętnie odwlekamy porządki, aż stają się one konieczne i wtedy zaczynamy rozumieć, że to był nasz błąd. Mimo to po raz kolejny go popełniamy. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by Twój dom lśnił czystością? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem, a wszystkiego się dowiesz!

Dobra organizacja i planowanie

Prawda jest taka, że większość bałaganu w naszym domu tworzymy sami. Gromadzimy rzeczy, które wymagają sprzątnięcia, odkładamy je w inne miejsce lub zwyczajnie pozostawiamy na podłodze. Jednak, gdyby udało nam się wypracować pewien schemat i przyzwyczaić do niego domowników, to z pewnością moglibyśmy zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy, że codziennie będziemy dbać o to, aby przedmioty trafiały na swoje miejsce. Kurtka ma wisieć na wieszaku, buty stać na półce, a torebka leżeć w szafie. Zresztą taka organizacja będzie korzystna nie tylko w przedpokoju. Zaraz po posiłku wynieśmy naczynia, wyprasowane ubrania włóżmy do szafy, czy zamiećmy rozsypane okruszki. Takie działanie pozwoli nam nie tylko zachować porządek, ale też znaleźć przedmioty, które w danej chwili są nam potrzebne bez większego trudu. Jeżeli dana rzecz nie ma swojego miejsca, to przecież zawsze możemy je znaleźć. Powinniśmy też się zastanowić, czy rzeczywiście nagromadzone przez lata dobra materialne rzeczywiście są nam potrzebne. Być może wiele z nich leży na półce i jedynie zbierają kurz. Kiedy już będziemy dobrze zorganizowani, porządki nie będą tak czasochłonne. Zresztą nie zostawiajmy generalnego sprzątania czystemu przypadkowi. Zaplanujmy je, a wtedy łatwiej będzie nam się do niego przygotować i po prostu zabrać.

Kuchnia i łazienka – jak utrzymać w nich porządek?

W wielu domach to właśnie kuchnia i łazienka są najbardziej problematycznymi pomieszczeniami, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Opryski od gotowania, zachlapane ściany po kąpieli, czy lustro po goleniu, to zmora każdego dnia. Skoro już podpowiadamy, higieniczne sprzątanie – co zrobić, by Twój dom lśnił czystością, nie możemy pominąć tej kwestii. Zarówno w łazience, jak i kuchni trzeba sprzątać praktycznie cały czas. Szczególnie przy dużej liczbie domowników. Jednak możemy ułatwić sobie zadanie i przekonać ich, aby każdy sprzątał po sobie, zaraz po skorzystaniu z danego pomieszczenia. Oczywiście nie chodzi o generalne porządki, ale starcie podłogi, wyczyszczenie lustra, czy zmycie naczyń. Koniecznie kupmy też dobrej jakości środki czystości. Coraz bardziej popularne są produkty na bazie naturalnych składników lub wykonane przez nas samych. Nie chcąc używać zbyt dużej ilości chemii, możemy wykorzystać do czyszczenia, choćby octu, wody utlenionej, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.

Strych i piwnica – to nie składnica przedmiotów

Bardzo często, gdy mamy taką możliwość, nieużywane przedmioty składujemy w piwnicy lub na strychu. Półki się uginają, kartonów przybywa, a my za chwilę nie będziemy w stanie wejść do pomieszczenia bez potknięcia? Takie sytuacje w wielu domach są normalne i w większości przypadków się tym nie przejmujemy, aż do momentu, kiedy przyjdzie się nam wyprowadzić bądź coś znaleźć. To błąd! Jeżeli konkretne rzeczy znalazły się w jednym ze wspomnianych pomieszczeń, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie są nam one potrzebne i wyłącznie zajmują powierzchnię, którą można zagospodarować w zupełnie inny sposób. Jeżeli chcemy, aby nasz dom lśnił czystością, to zadbajmy też o porządek na strychu i w piwnicy. Poświęćmy trochę czasu i przejrzyjmy, co uzbieraliśmy przez lata. Być może niektóre rzeczy uda się nawet sprzedać i przy okazji zasilić domowy budżet.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top