Close

Niebanalne projekty pracowni 81.WAW.PL

projekt pracowni

Zaprojektowanie domu, który będzie w pełni odpowiadał na potrzeby mieszkańców nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli projekt wiąże się z ograniczeniami, takimi jak kształt czy powierzchnia działki oraz odległość od sąsiednich zabudowań. 81.WAW.PL to warszawska pracownia architektoniczna, której nowoczesne i oryginalne projekty doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stworzona została z pasji przez małżeństwo architektów, które z powodzeniem łączy wymagania inwestorów, wpisując realizacje w otaczającą naturę. Prezentujemy najciekawsze domy zrealizowane w 2020 roku. 

Dom Falujący… na wietrze

Jego najważniejszą cechą jest indywidualizm, wyrażany przez drewniane żyletki osłaniające okna od słońca i zapewniające prywatność, biegnące wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji. Rzeźbiarskość i wrażenie powiewnej lekkości architekci uzyskali dzięki drewnianemu detalowi.

Dom Falujący ma kształt prostopadłościanu i niską, parterową zabudowę. Budynek składa się z trzech części – dziennej oraz prywatnej, a także garażu z zapleczem technicznym. Głównym miejscem domu jest strefa dzienna. Składają się na nią salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia, które tworzą wspólną przestrzeń. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami, zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu mieszkańcy mogą swobodnie przenieść się z salonu do przestrzennego ogrodu, aby kontynuować odpoczynek.

Za żyletkami ukryto okna części nocnej. Dzięki temu, od ulicy wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych. Gwarantują one mieszkańcom nie tylko poczucie intymności, ale też nadają bryle rzeźbiarski charakter. Nie są bowiem jednorodne: różnią się nieco między sobą – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Żeglarski Dom z Trójkątów

Dom znalazł się w TOP 10 Muratora: „Najciekawsze projekty wybudowanych w Polsce w 2020”.

Pomysł projektantów na taką formę bryły podyktowała działka w kształcie trapezu. Niedaleko niej znajduje się wał przeciwpowodziowy, który spowodował charakterystyczny skos. Tym samym  projekt domu powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. To parterowy budynek podkreślony drewnem. Białe ramy, otaczające dom na krawędziach elewacji, zostały zastosowane jako dopełnienie bryły. Od strony działki pełnią funkcję zadaszenia tarasu, a od  drugiej – miejsc postojowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest charakterystyczne „przekręcenie” okien pod kątem, aby ukazywały najładniejsze widoki na działce. Wszystkie okna od strony wału zwrócone są w kierunku zachodnio-południowym. Każde z nich można otworzyć, a dzięki charakterystycznemu układowi, mogły pojawić się przy nich mini tarasy. Całe wykonane są z drewna – posadzka, sufit i ścianki.

Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając go i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dom Pawilon – modernizm i nowoczesność wkomponowane w krajobraz

Dom wyróżnia się stonowaną, biało-czarną elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Został zaprojektowany dla działki o znaczącej różnicy poziomów – uformowanie budynku z kilku mniejszych brył pozwoliło dopasować go do nierówności gruntu. Dodatkowo w projekcie w nietypowy sposób odwrócono funkcje strefy dziennej i nocnej. Dzięki temu zabiegowi od strony ulicy dom sprawia wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje – jedna jest obniżona względem poziomu ulicy.

Jak opisują sami architekci: Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona wielkoformatowymi płytami ze spieku kwarcowego z charakterystycznymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony czarnym, jednolitym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla piętra, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem. Stonowane, biało – czarne elewacje doskonale współgrają ze skromną, czytelną w swojej prostocie bryłą domu.

Dom Leśny – budynek, który idealnie komponuje się z otaczającą go przyrodą

Kamienna elewacja budynku nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na tym terenie. Wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki, które zostały wykończone jasnym drewnem.

Dom można było postawić tylko na jednym fragmencie wyznaczonego terenu, więc aby w pełni wykorzystać możliwości zabudowy działki, architekci musieli odpowiednio przystosować parter. Wpłynął on na kształt i charakter całego budynku, w wyniku czego z wnętrza domu nie widać czarnej elewacji, ale jasne drewniane wykończenia, które idealnie wkomponowują się w leśny klimat.

Staramy się, aby architektura była dopasowana do kontekstu przyrody. Gdy dom otaczają drzewa, zależy nam, żeby użyć materiału, który nie boje tak mocno po oczach, że można odnieść wrażenie, że za chwilę wyskoczy z działki. Używamy czegoś, co spróbuje zgrać się z tymi drzewami – podsumowuje Anna Paszkowska‑Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

To projekt, który podczas World Architecture Community Awards 33st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. Natomiast uznany portal Archinea zamieścił go w Top 10 Najciekawszych Realizacji Domów Jednorodzinnych 2020.

Dom Polny

Dom Polny był zdecydowanie najczęściej nagradzanym projektem zrealizowanym przez architektów. Wyzwaniem, przed którym stanęli, było wkomponowanie budynku w otaczającą naturę oraz oddzielenie go od ulicy. Dom stoi w centrum malowniczego pola, a jego frontowa część została obłożona kamieniem polnym, aby jak najlepiej wtopił się w otoczenie. Nie przytłacza on swoją formą, za to doskonale wpisuje się w polny krajobraz niczym z bajecznej scenerii.

Pracownia jako jedyna z Polski została nagrodzona podczas International Architectural Awards – najbardziej prestiżowego konkursu dla wybitnych twórców, który wyróżnia najnowocześniejsze projekty. W sumie Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design oraz The European Centre for Architecture, Art Design and Urban Studies nagrodzili ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów. Architekci zostali wyróżnieni jako jedyni z Polski.

Co więcej, Dom Polny to także zwycięzca w dziedzinie projektowania architektonicznego/architektury mieszkaniowej w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2019. Natomiast w World Architecture Community Awards 32st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. To także finalista IX edycji konkursu Życie w Architekturze – w kategorii: Najlepszy Dom Jednorodzinny wybudowany w latach 2015-2019 – Najważniejszego konkursu w Polskiej Architekturze. Kolejnym wyróżnieniem było drugie miejsce w konkursie International Residential Architecture Awards 2019, jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Otrzymał także nominację do nagrody 4Buildings Awards 2019  w kategorii Projekty – Budynek mieszkalny/Budynek jednorodzinny.

Na koncie pracowni są nie tylko nagrody za same realizacje. The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design ogłosiło wyniki w plebiscycie „40 under 40” i nagrodziło aż trzy polskie nazwiska. Jedną z 40 najbardziej obiecujących architektów przed 40 w Europie  została Anna Paszkowska-Grudziąż, która jest głównym projektantem. Celem plebiscytu jest nie tylko uznanie dla najbardziej obiecujących specjalistów pracujących w Unii Europejskiej i innych krajach w Europie, ale przede wszystkim promowanie i zachęcanie nowych talentów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań w branży.

Dodaj komentarz

0 Comments
scroll to top