Wiele osób nie rozróżnia promieniowania UVA od UVB, dlatego też kremy z filtrem stosuje jedynie wtedy, kiedy mocno świeci słońce lub wybiera się na plażę. To duży błąd, ponieważ światło słoneczne oddziałuje na nas przez cały czas, nawet zimą i podczas pochmurnej pogody. Z tego powodu warto nauczyć rozróżniać się promieniowanie UVA od UVB. Co trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy.
Czym jest promieniowanie UV?
Promieniowanie UV jest obok podczerwieni i światła widzialnego jednym z rodzajów fal elektromagnetycznych emitowanych przez słońce. Dzieli się je na trzy podstawowe typy: UVC, które w większości nie ma wpływu na człowieka, ponieważ jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery ziemi, a także promieniowanie uva i uvb. Te dwa typy mają duży wpływ na naszą skórę i zdrowie.
Promieniowanie UVA
Promieniowanie UVA stanowi większość energii docierającej ze słońca na ziemię. Jego natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku, a także wielkości zachmurzenia. Dodatkowo ma zdolność przenikania przez chmury, szkło oraz ludzki naskórek, tak głęboko, że dociera do komórek skóry właściwej. Powoduje jej nie tylko fotostarzenie się, ale może odpowiadać również za zmiany nowotworowe.
Ze względu na to, że nie wywołuje żadnych objawów w postaci oparzeń, zaczerwienień i nie jest pochłaniane przez naturalną o opaleniznę, jest szczególnie niebezpieczne. Udowodniono, że może wpływać także na modyfikacje DNA skóry i uszkadzać naczynia włosowate. Wszystko to sprawia, że skóra jest przesuszona, popękana, traci jędrność i staje się szorstka i nierówna w dotyku. Aby chronić się przed promieniowaniem UVA, należy codziennie, bez względu na pogodę stosować kremy z wysokim filtrem.
Promieniowanie UVB
Promieniowanie UVB charakteryzuje się tym, że jego największe natężenie notuje się latem, zwłaszcza w godzinach południowych. Może wywoływać oparzenia skóry, a także zmiany nowotworowe. Dlatego tak ważne jest podczas korzystania z kąpieli słonecznej stosowanie filtrów, które zapewnią nam bezpieczne opalanie. Należy pamiętać jednak, że promieniowanie UVB ma też dobroczynne działanie przyczyniające się do syntezy witaminy D w skórze.